Сонячні електростанції під ключ: ціна проєкту та терміни окупності

Розрахунок сонячної електростанції — які фактори найсильніше впливають на кінцеву вартість проєкту, які терміни окупності інвестицій та на який прибуток варто розраховувати власнику.

Сонячна електростанція — промислова альтернатива закупівлі електроенергії із централізованої енергосистеми. Внаслідок використання електроенергії власного виробництва підприємство зможе суттєво знизити виробничі витрати, а отже — і знизити вартість кінцевої продукції, на яку надалі слабко впливатимуть коливання цін на енергоринку.

Розрахунок сонячної електростанції: що впливає на вартість проєкту

Можна виділити кілька факторів, що надають вирішальний вплив на кінцеву вартість сонячної електростанції:

  • Тип СЕС — мережна чи автономна. Мережева станція дозволяє отримувати електрику власної генерації лише при підключенні до централізованої енергосистеми, вона використовує її для підтримки необхідної частоти. У разі відключення електроенергії робота СЕС припиняється. Автономна сонячна електростанція здатна забезпечити виробництво електроенергією в будь-яких умовах, зробивши його незалежним від централізованої енергосистеми. Але при цьому вартість автономної СЕС різко зростає через необхідність придбання дорогих накопичувачів енергії великої місткості. А також інверторів, які здатні чітко підтримувати необхідну частоту в мережі. Крім того, через зношування буде потрібно заміна всієї акумуляторної групи через 7-8 років, а це знову дуже значні витрати. Внаслідок перспективи окупності такої станції дуже туманні.
  • Спосіб установки — наземна чи дахова станція. При наземній установці сонячних панелей процес значно простіший, тому він дешевший. Але в умовах щільної міської забудови дуже важко знайти вільну ділянку, де можна встановити сонячні панелі. Крім того, якщо йдеться про великі міста, то вартість його оренди буде дуже високою. Дахова СЕС — дорожче, але внаслідок багаторічної експлуатації, через економію на оплаті енергії та організації фізичної охорони обладнання, оптимальної орієнтації сонячних панелей, зниження втрат енергії при транспортуванні всі витрати цілком виправдають себе.
  • Потужність станції — чим вона буде вищою, тим більше потрібно встановити панелей, тим вищою буде вартість станції. На першому етапі рекомендується підбирати таку потужність, яка за пікових моментів генерації не вироблятиме електроенергії більше, ніж зможе споживати підприємство. А якщо ні, то доведеться технічно обмежувати генерацію, а значить, гроші будуть вкладені в обладнання, яке не використовується в повному обсязі. Надалі, наприклад, зі збільшенням споживання електроенергії, потужність СЕС можна збільшити. Або коли повною мірою почне працювати механізм Net Billing, який дозволить продавати надлишки електроенергії в загальну енергосистему.

Сьогодні компанії-інсталятори пропонують сонячні електростанції під ключ https://rayton.com.ua/promyslovi-sonyachni-elektrostantsiyi/, у цьому випадку замовник отримує всі послуги з одних рук, що дозволить зменшити його витрати. Крім того, внаслідок досить високої конкуренції на ринку, компанії пропонують і додаткові послуги, наприклад, збільшений термін технічного обслуговування. Якщо ж оцінювати терміни окупності сонячної електростанції, що працює на компенсацію власного споживання, то (при нинішньому курсі долара і тарифах для комерційних споживачів) він становить близько 2-х років.